Blog > Komentarze do wpisu
"Życie. Przewodnik praktyczny."16 wywiadów Dużego Formatu.Dariusz Zaborek.

Życie.Przewodnik praktyczny.

Ostatni weekend - wyjątkowo słoneczny i ciepły - spędziłam głównie z dziećmi w ogrodzie. Przez tę rozleniwiającą pogodę, niechętnie zaglądam do komputera, co skutkuje małymi zaniedbaniami w zakresie aktualizacji bloga. Mam kilka zaległych, a świetnych książek do opisania, bo piękna pogoda nie przeszkadza przecież w czytaniu.

To może zacznę dzisiaj od książki, którą przeczytałam już jakiś czas temu, a o której warto przynajmniej wspomnieć w paru słowach. "Życie. Przewodnik praktyczny". otrzymałam jako jedną z nagród w konkursie Bloxa za recenzję "Książki" Mikołaja Łozińskiego. Jest mi bardzo miło z tego powodu zwłaszcza, że mój blog istnieje stosunkowo krótko i należy mnie raczej uznać za debiutantkę w blogosferze.

Książka zawiera 16 wywiadów Dużego Formatu ze znanymi osobistościami świata polityki i kultury. Przeczytałam je jednym tchem i jestem nimi zauroczona, gdyż każdy wywiad bez wyjątku jest ciekawy. Dowiedziałam się wielu różnych rzeczy o ludziach znanych nam z pierwszych stron gazet i to zarówno w zakresie ich poglądów na świat i życie, po różne sprawy osobiste, związane między innymi z tragicznymi przeżyciami czasu wojny oraz PRL-u. Muszę jednak od razu zaznaczyć, że nie wszystkie osoby z którymi prowadzono wywiady, są moimi idolami na co dzień, z niektórymi nawet ostro bym popolemizowała, gdyż mamy odmienne poglądy na pewne kwestie światopoglądowe. Wiadomo też, że wyboru rozmówców Dużego Formatu dokonano trochę w duchu linii ideowej Gazety Wyborczej, czego wcale akurat nie uważam za dużą wadę. Nie ma to bowiem dla mnie większego znaczenia, gdyż lubię poczytać także wywiady z tymi, z którymi na co dzień się nie zgadzam. Gdy poznam trochę ich dzieciństwo, lata młodzieńcze, poczytam o środowisku w jakim się wychowali, robię się jakaś taka bardziej... tolerancyjna i otwarta na poglądy innych.

Wszystkie wywiady są ciekawe, ale ja ze swej strony wyróżnię wywiad z moim ukochanym, a nieżyjącym już Franciszkiem Starowieyskim, który jak zwykle bawi nas swoim dowcipem, drażni mentorstwem i uwodzi wyłącznie sobie specyficznym podejściem do świata. Przy okazji przypomniało mi się, że muszę wreszcie na blogu trochę napisać o jego książkach, bo lubię je wszystkie bez wyjątku.

Zachęcam także szczególnie do przeczytania wywiadu z Michaliną Wisłocką, autorką " Sztuki kochania", która bardzo interesująco opisuje trudną drogę do wydania swojej kontrowersyjnej, jak  na tamte czasy, książki.  Jaki to musiał być szok w społeczeństwie, pisać tak otwarcie o seksie?!  Przy okazji sama Wisłocka okazuje się być bardzo ciekawą i nietuzinkową osobą.

Życie."Przewodnik praktyczny"" nie nauczy nas jak przeżyć właściwie nasze właśne życie, ale być może pokaże nam, jak wiele w nim zależy od nas samych. Ciekawa, głęboko humanistyczna książka, nawet dla tych, którzy nie lubią Gazety Wyborczej.

Życie.Przewodnik praktyczny. Dariusz Zaborek. Agora 2011.poniedziałek, 06 czerwca 2011, ktotoczyta

Polecane wpisy

Komentarze
clevera
2011/06/08 20:51:59
O! Widzę, że już przeczytałaś pierwszą z wygranych książek. Ja planuję zacząć od Teresy Torańskiej. Ale po twoim wpisie widzę, że i ten autor mnie nie zawiedzie, zwłaszcza, że jest tam wywiad z Władysławem Bartoszewskim.:)
-
ktotoczyta
2011/06/09 12:30:46
Książka Torańskiej u mnie jeszcze czeka, ale zapowiada się podobnie ciekawie. Z wywiadami, to było tak, przeczytałam jeden, potem zaczynał się drugi, przeczytałam znowu parę zdań i po prostu mnie wciągnęło. Wywiad z Bartoszewskim też jest bardzo dobry, jeżeli się nie mylę, to Zaborek dostał za ten wywiad jakąś nagrodę, za najlepszy wywiad roku czy coś takiego.
Lubię czytać Co czytać?